Kara Liste Kontrolü

Arama Motoru Optimizasyonu

Kara Liste Kontrolü


Bir URL girin


Resim Doğrulama

Captcha


Hakkında Kara Liste Kontrolü

Kara liste kontrolü, girilen URL'nin veya IP'nin DNSBL veya SURBL sistemleri ile birlikte listelenip listelenmediğini gösterecektir. Bu sistemler e-posta sistemi yöneticileri tarafından, spam e-posta iletilerini kullanıcılarına ulaşmadan ortadan kaldırmak için kullanılır.

DNSBL, Alan Adı Kara Listesidir. Çevrimiçi olarak düzinelerce DNSBL vardır, bunların hepsi, adresleri listelemek ve listeden çıkarmak için çok çeşitli ölçütler kullanır. Spam filtreleri, gelen e-postaların kara listeye alınan sitelerden kaynaklanmadığını doğrulamak için çeşitli DNSBL'leri kullanır. DNSBL genellikle spama karşı savunmanın ilk aşamasıdır.

SURBL'ler (artık bir kısaltma olmaksızın) genellikle ikinci savunma hattıdır, ancak tüm spam filtreleri bunları kullanma yeteneğine sahip değildir. SURBL'ler, istenmeyen e-postalarda görünmek üzere kaydedilen web sitelerinin kara listeleridir. SURBL'leri kullanabilen spam filtreleri e-postaların gövde metnini tarar ve herhangi bir web sitesi adresini çıkarır ve onları kara listelere karşı kontrol eder. Bir adres bulunursa, mesaj spam olarak işaretlenir ve buna göre ele alınır.